HistorieÚvodnikOdkazy

Thief 3 preview

24 září, 2004, G4ndy Žádné komentáře

Thief 3 je nyní „Thief“ aneb
Hrátky světel a stínu v unreal dvě endžínu

Poslední díl nejkultovnější FPS (First Person Sneaker) série – Thief 3, byl spatřen jak se tichými krůčky oficiálně plíží na Xbox, na Playstationu 2 si též našel temný kout… Z praktických důvodů odhodil nehodící se trojku v názvu, a aby mohl oslovit jak staré tak i nové hráče jmenuje se nyní výstižně Thief. Eidos s ním plánuje zaútočit na naše peněženky v zimě 2003, nejspíše se však bude jednat o exkluzivní útok pouze na majitele Xboxu, ovšem za pár měsíců poté si na své přijdou dozajista i uživatelé PC. Možná, že se dočkáme i portování na Game Boy Advanced, to záleží na úspěchu, který snad tenhle pokračovatel legendy sklidí. Jen Game Cubisti přijdou nejspíše zkrátka…

Při všech těch previewech na nejrůznějších profi herních serverech je vám doufám jasné, že se asi stěží zrovna ode mě dozvíte nějakou zaručeně exkluzivní informaci týkající se tohoto mýty opředeného pokračování, jedné z mých nejoblíbenějších her, nicméně přesto se pokusím shrnout své dosavadní postřehy.

Zřejmě všichni víme o tom, jakýže to grafický motor požene Thiefa 3 vstříc našim nenasytným bránicím. Bohužel (brek) už to není obstarožní a lamamy pomlouvaný Dark Engine, ale čerstvý super hyper Unreal 2 Engine spolu s fyzikálním modelem obhospodařovaným Havocem 2. Co ztoho plyne? První co mě asi tak napadá je astronomická HW náročnost – pokud bude člověk chtít důstojně hrát, měl by si připravit pořádné herní dělo, minimálně s 512 Mb ram a grafárnou aka Ati 9700. Naštěstí nyní nejsou ceny komponent zas tak strašné jak před pár lety a tak se snad i já kvůli Thiefovi 3 vrhnu na upgrade, ale ne dřív než tu bude on – což mi ještě nějakou tu korunu dozajista ušetří.

Zpizděný Unreal 2 nám kromě naprosto ignorantského pubertálního přístupu k příběhu předvedl svůj engine v docela dobrém světle. Nedostatky na něm, by se na rozdíl od nedostatků hry, hledali jen velice těžko. Podporuje pochopitelně všechny funkce moderních akcelerátorů, zvládá vykreslovat obrovské množství polygonů, inteligentní manipulace s pamětí umožňuje dosáhnout velice rozsáhlých map, desetivrstvé textury propůjčují celému světu mnohem reálnější – někdy spíš barevnější vzezření atd. navíc přidává pár optimalizačních fíglů, které ve výsledku stejně našim pomalým mašinkám moc nepomůžou?

Pracovat s takovýmto enginem ale není, žádná sranda, dříve nám na jednu texturu stačil jeden podklad, teď jich pokud se chceme vyrovnat konkurenci potřebujeme deset, mapy se skládají z nepoměrně většího množství objektů, které musí někdo v editoru vytvořit, taktéž samotný map design, pilíř každé 3D hry, musí dát pěkně zabrat, už nestačí jen „rovné“ chodby občas s nějakou loučí, ale vše musí být krásně plastické a při tom všem ještě logické. Zkrátka není divů, že hochům z Legend jaksi nezbyla síla na slibovanou dechberoucí zápletku, když svou veškerou energii vycákali na demonstraci síly Unreal 2 enginu.

Thief 3 by měl tedy při zachování kvalitního technického zpracování – na které si už doufejme nebude moci nikdo stěžovat – přinést hlavně svou osobitou temně návykovou hratelnost, tolik známou z předešlých dílů.

Předpoklady k úspěchu rozhodně má, a nemalé – hlavně uvážíme-li přítomnost Warrena Spectora ve vlastním Ion Stromu Austin. Tento duchovní otec nejen Thiefa, ale především legendárního Systém Shocku, či snad populárního Deusu-ex je již sám o sobě zárukou nebezpečně vysoké kvality. Jeho dítko se mu po letech exilu vrátilo z krachlého Looking Glass zase zpět do vlastních rukou a tak nám ho snad neodflákne. Trochu mě dělá starost, fakt, že se v Ion Stormu pracuje zároveň na Deusu-ex 2 a Thiefu 3, přítomnost dvou AAA titulů vyvíjených naráz v jedné stáji nikdy moc štěstí nepřinesla, ale snad nám všem Spector ukáže kdo je tady pánem a nechá všechny toye hrající Tonyho Hawka stát na rampě s otevřenou hubou.

O kvalitní zápletku nouze určitě nebude, to bych vsadil na první místo v žebříčku jistot. Setkáme se dozajista se starými známými mírotvůrci – Keepery, inkvizitorskými Hammerity a pomatenými naturálními Pagany. Přesto by ale neměl být problém pro nováčka vniknout do děje, neboť se při tvorbě bral ohled hlavně na jemu podobné ignoranty, kteří jsou Thiefem nepoznamenaní (ubožáci).

S daleko větším napětím očekávám jak dopadne zakomponování hry světel a stínů do U2 enginu. Všichni víme, co nenáviděné světlo pro zloděje znamená, zvláště pak chce-li být neviděn, k čemuž docházelo v předchozích příhodách Garetta velmi často (čti pořád). Vysloužilý Dark engine byl na tyto hrátky přímo stavěný, ale jak je na tom efekty hýřící U2 engin, který bral doposud světlo jen jako kosmetický doplněk? Jeho tvůrci tvrdí, že zvládne i nemožné, jen se to sním musí umět.Doufám tedy, že se hoši z Ion Stormu pořádně programátorsky vyřádili a upravili U2 engin k obrazu svému, tedy Thiefovu. Slibováno je toho hodně – plné nasazení dynamických světel se kterými bude moci hráč v reálném čase manipulovat – otevírají se nové možnosti pro neotřelé zlodějské postupy. Hlídači, strážní a jim podobná havěť bude mít ku pomoci pochodně či lucerny, časově omezené mise kdy budete prchat před úsvitem vám vženou trochu toho adrenalinu do krve a ke konci na nás dozajista bafnou potvory se svítícíma očima? no zkrátka tolik světla a stínu tu snad ještě nebylo.

Podobně jako v propadáku Trespasserovi, se Thief 3 team rozhodl zakomponovat do hry interaktivní končetiny? Zní to směšně, ale během hraní tak alespoň uvidíme svoje virtuální tělo tak jak „skutečně“ vypadá, budeme otevírat zámky kroužením myší, případně gamepadem, nahlížet za rohy jednou rukou se přidržujíce okraje zdi, hopsat po střechách domů a lámat si nohy… (už teď se těším na Garetovo sténání).

Ovládání má být naprosto primitivní, aby jej mohli pochopit i naprostá lemra a začátečníci, sice nevím co chtějí na původním velice dobře zmáknutém klávesnico-myšoidním ovládání měnit a oklešťovat, ale snad to nedopadne špatně.

Finanční stránka věci je snad zajištěná, Deus-ex se na Playstationu 2 prodával docela slušně, Thief 3 nám možná vyjde exkluzivně pro Xbox o pár měsíců dříve než na Pc a ve ztrátách se potácející Eidos nám snad prsatá Lara od krachu ještě nějaký ten pátek odkojí, ehm podrží?

Žánr: FPS 3D sneaker
Rok vydání: 2004
Výrobce: Ion Storm
Distributor: Eidos
HW: PC, PSX2, Xbox

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *