Jak na staré hry?
Jedna z obrovských nevýhod 32 bitových Windows a rychlých počítačů je nemožnost na nich bez zásahů hrát většinu skvělých starších her.
1. Máte moc rychlý počítač, co takhle ho zpomalit. Některé dosové hry je možné rozběhat s menší či větší penalizací i na Windowsech. Klasickým příkladem, protestu hry proti vašemu nadupanému stroji je odporná hláška RUNTIME ERROR. Této krásky se poměrně lehce zbavíte, pokud před samotným spuštěním hry zavedete nějaký z mnohých zpomalovacích programů. Zpomalovací programy fungují podobně jako na starých počítačích tlačítko turbo, které vkládalo mezery mezi operační cykly. Pro vaše užití jsem ke stažení přichystal dva freewarové zpomalovací programy. Dosové Mo´slo a windowsovský Slowdown (zabaleno v ACE).
2. Pryč s okny. Pokud stará Dosová hra odmítá fungovat ve Windows, neexistuje nic lehčího(složitějšího) než hupsnout do klasiky mezi operačními systémy. Vzhledem k tomu, že je DOS operační systém od Microsoftu nebude nic tak lehké jak se může na první pohled zdát. Ale nutno uznat, že vokna nesahají Dosu ani po parapet. Pokud nemáte zkušenosti s Dosem je tu pro vás návod popisující správnou konfiguraci autoexecu a configu.
3. Kde je zvuk? Většina starých her má vlastní programy na nastavení zvukového systému, většinou je to buď klasický Setup.exe nebo Setsnd.com. Tyhle srandičky na vás obyčejně vybafnou tunami hejblátek. Je třeba nastavit typ zvukové karty, dma, irq adresy, kmitočet… a věřte mi že na seznamu nenajdete SoundBlaster Audigy nebo Live! Je proto nutné nasát informace buď od výrobce karty nebo z Windowsovských chaotických dezinformací o systému. Obecně platí, že pokud je vaše karta SoundBlaster kompatibilní sáhnete nejspíše po defaultním nastavení pro SoundBlater Pro nebo 16 pro zvukové efekty. Pro hudbu se hodí v případě SoundBlaster kompatibilních většinou systém Adlib. Samozřejmě pokud pouštíte hru z dosu bez zavedených ovladačů pro vaší zvukovku, nedočkáte se kromě radostného chrchlání PC speakru ničeho, viz. Jak nakopat Windowsům.
4. Kde je obraz? Máte nejnovější Geforce 4 a obraz vám utekl z monitoru. Nové karty sice umí standard VESA 2.xx ale na některé starší standardy se už lehkomyslně zapomnělo. Kvalitní, i když někdy riskantní, řešení problému nabízí populární program Sci-tech Display Doctor který funguje i pod dosem. Ovšem dávejte pozor, jednou mi tento program totálně rozhodil ovládače, takže jsem sice mohl hrát tahové strategie v SVGA, ale Windows jsem měl v šestnácti barvách (slušelo mu to). Proto se nejdříve staňte zkušenými a až po tom zkuste loterii s Display Doctorem.
5. Výbornou alternativou, pokud to myslíte se starými hrami vážně je obstarání si starého počítače, nějaké té 386 či 486 za směšnou cenu, všichni se těchto posledních pravých počítačů, které všechno počítaly a neodhadovali jako Pentia, zbavují. Takový notebook 386 vám poskytne za méně peněz víc zábavy než přenosný Gameboy Advanced.